Jak dbać o kolorową odzież medyczną i kosmetyczną?

Kolorowa odzież medyczna i kosmetyczna to nie tylko modny i zarazem przyjazny wygląd - to również szczególne wymagania związane z utrzymaniem tych ubrań w czystości. Prezentujemy zasady pielęgnacji kolorowych ubrań pracowniczych z branży medycznej oraz kosmetycznej.

Dla przedstawicieli branży medycznej oraz kosmetycznej zachowanie czystości, odpowiedniego nasycenia kolorów, miękkości tkanin i funkcjonalności odzieży pracowniczej jest niezwykle ważne. Ponadczasowym i uniwersalnym elementem ubrań medycznych z pewnością będzie biały fartuch medyczny. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast kolorowe mundurki, żakiety, bluzy czy sukienki oraz spódnice medyczne. O takie ubrania dba się nieco inaczej niż o standardowe białe fartuchy. Ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury prania i prasowania, a także formy suszenia czy przechowywania odzieży medycznej.

Po pierwsze: segregacja

Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii, jeszcze przed czyszczeniem ubrań pracowniczych należy odseparować je od prywatnych ubrań. Segregacja ważna jest nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również z uwagi na wygląd odzieży: oddzielanie ciemnych materiałów od jasnych nie naraża elementów stroju na powstawanie zacieków i przebarwień. Zazwyczaj tego typu specjalistyczne materiały są przystosowane do prania w wysokich temperaturach, jednak ze względu na inne kolory nici czy barwione wstawki przy fartuchach medycznych bądź kosmetycznych można dla bezpieczeństwa stosować chusteczki zapobiegające farbowaniu.

Wybór odpowiednich detergentów

Stosowanie silnych proszków czy płynów do prania może wywoływać reakcje alergiczne - nie tylko na ciele przedstawiciela branży medycznej, ale również pacjentów. Warto stosować specjalne, hipoalergiczne środki piorąco-dezynfekujące.

Temperatura prania odzieży medycznej i kosmetycznej

Według brytyjskiego Departamentu Zdrowia1 (Department of Health and Social Care) wystarczy 10 minut prania odzieży medycznej w 60°C, by usunąć z niej prawie wszystkie mikroorganizmy. Warto pamiętać, by zawsze prać tego typu ubrania w najwyższej możliwej temperaturze - jednak w przypadku plam z krwi materiał trzeba najpierw namoczyć w zimnej wodzie, a dopiero później wyprać w pralce. Po namoczeniu można dodatkowo zastosować środek odplamiający albo - według domowego sposobu - sól kuchenną lub sodę oczyszczoną. W przypadku odzieży kosmetycznej częste zabrudzenia stanowią różnego rodzaju substancje oleiste - wówczas sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie gorącej wody i detergentów (np. płynu do naczyń, który dobrze odtłuszcza wiele powierzchni).

Suszenie na świeżym powietrzu

W przypadku ubrań przeznaczonych dla pracowników z branży medycznej i kosmetycznej dobrym rozwiązaniem będzie suszenie materiałów na świeżym powietrzu. Okazuje się, że światło dzienne pomaga w zabiciu bakterii, a jak powszechnie wiadomo, ubranie wywieszone na zewnątrz szybciej wyschnie - co z pewnością jest ważne dla osób robiących pranie niemalże codziennie.

Nie zapomnij o prasowaniu

Czysty oraz wyprasowany fartuch medyczny, sukienka kosmetyczna czy specjalna tunika zawsze będąwyglądać schludnie i prezentować się profesjonalnie. Wysoka temperatura nie tylko wygładzi materiał, ale również będzie domową metodą sterylizacji. Tak przygotowaną odzież warto powiesić na wieszaku. W efekcie skutecznie oczyścimy ubrania robocze i zadbamy o to, by służyły nam one przez wiele lat.

1 https://www.whatdotheyknow.com/request/288156/response/702370/attach/3/uniform%20revised%20guidance%202010.pdf

Utwórz nowe konto

Już posiadasz konto?
Zaloguj się lub Resetuj hasło

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć