Jak dobrać odzież pod kątem tkaniny i materiału?

Podstawowym zadaniem odzieży służbowej jest ochrona pracownika przed rozmaitymi czynnikami, a także zapewnienie mu odpowiedniego komfortu w trakcie wykonywania obowiązków. Dodatkowo, w zawodach, w których istotny jest kontakt z drugim człowiek, czyli takich jak np. lekarz, kosmetyczka czy recepcjonista hotelu, równie ważny jest schludny wygląd. Aby odzież pracownicza mogła dobrze spełniać swoje wszystkie funkcje, powinna zostać wykonana z odpowiednich materiałów. Czym kierować się w trakcie ich wyboru?

Elastyczność w parze z wytrzymałością

Bluzy medyczne, spodnie, fartuchy - pracownicy służby zdrowia to jedna z grup zawodowych, która musi wyposażyć się w odzież wykonaną ze specjalistycznych tkanin. Stroje przedstawicieli tej branży powinny zapewniać odpowiedni komfort m.in. poprzez użycie elastycznych włókien, a zarazem odznaczać się wysoką wytrzymałością np. na zerwania.

Jednocześnie materiał tego typu musi wyróżniać się właściwą przewiewnością oraz miękkością w dotyku. Przykładem takiego rozwiązania jest choćby odzież medyczna powstała z tkaniny, stanowiącej innowacyjne połączenie bawełny, poliestru i elastanu. Taki materiał łączy najlepsze cechy wszystkich rodzajów włókien: zapewnia jednocześnie wysoką elastyczność oraz trwałość, a także odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza, nie ulegając przy tym blaknięciu np. za sprawą wielokrotnego prania.

Łatwość w utrzymaniu czystości

Zarówno w pracy lekarza, kelnerki, jak i recepcjonisty hotelu kluczowym aspektem jest czysty, schludny strój. Dlatego w trakcie wyboru odzieży dla pracowników warto zwrócić uwagę na to, czy tkanina z której została uszyta, odznacza się dużą łatwością w usuwaniu zabrudzeń oraz odpornością na działanie wysokich temperatur np. podczas prania. W przypadku takich elementów stroju, jak np. bluza kucharska, koszule, fartuchy czy zapaski, warto wybierać materiały, które łatwo się nie gniotą, a także charakteryzują się bezproblemowym prasowaniem.

Przykładowymi tkaninami o takich właściwościach są m.in. elanobawełna techniczna, która pozwala na pranie odzieży pracowniczej w wysokich temperaturach, a przy tym zapobiega jej kurczeniu się, oraz lycracool, który zapewnia wysoką trwałość kolorów, z kolei wykonane z niego bluzy medyczne wymagają minimalnego wkładu w prasowanie.

Odpowiednia gramatura

W doborze odzieży, poza samym rodzajem tkaniny, należy również zwrócić uwagę na jej gramaturę, a więc ciężar jednego metra kwadratowego, wyrażonego w gramach. Aspekt ten ma ogromne znaczenie dla wytrzymałości danego materiału, a także jego właściwości termoizolacyjnych. W przypadku pracowników, którzy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach, powinno stawiać się na elementy stroju o gramaturze pomiędzy 130 - 175 g/m2.

Doskonałym wyborem jest odzież kosmetyczna, medyczna czy gastronomiczna itp. wykonana elanobawełny, której gramatura zapewnia komfortową pracę, a przy tym nie prześwituje.

Tkaniny, które są obecnie wykorzystywane do szycia odzieży pracowniczej gwarantują pracownikom odpowiedni komfort i bezpieczeństwo, a przy tym chronią ubrania przed zniszczeniem. Co więcej, odznaczają się one wyjątkowymi walorami estetycznymi, dzięki czemu zarówno stroje medyczne, jak i hotelarskie nie przypominają już dawnych, monotonnych uniformów.

Utwórz nowe konto

Już posiadasz konto?
Zaloguj się lub Resetuj hasło

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć